Tetování vlasů (2021 aktualizace)

Jednou z technik jak zamaskovat pleš. Je tzn. metoda SMP (Scalp micropigmentation). Neboli tetování vlasů. Samozřejmě Vám to reálné vlasy nevrátí, ale určitě se můžete cítít líp. Tetování vlasů se provádí tešně pod pokožku hlavy a nahrazuje reálné vlasy. Tetování hlavy je jedno z mála opravdu realných řešení, které může pomoc při plešatění. Hustota vlasů je navrácena a vy se tak nemusíte bát, že by z nějakého úhlu vaše vypadali jinak.

Tetování vlasů

Tetování vlasů mi osobně připadá jako druhá nejúčinější věc pro boj s pleší. Tuto proceduru využil k zamaskování pleši zpěvák Bohuš Matuš, aby vypadal mladší na svatbu se svoji mladší partnerkou (nyní už ženou) Lucinkou. Samozřejmě jako číslo jedna je se oholit a nekoukat se zpět. Žít se svojí pleší v míru a soustředit se na ostatní důležitější věci.

Není to samozřejmě boj jednoduchý a málo kdo vyhraje hned na začátku, zda vůbec! Já sám jsem toho zářným přikladem. S plešatením nebo ztrácením vlasů jsem bojoval od svých 20 let. Ano, již tehdy jsem mohl na sobě pozorovat začínající příznaky plešatení.

Jestli jsi línej číst. Podívej se na video o tetování vlasů na mém Youtube kanále.

Poprvé jsem se odhodlal pro oholení hlavy až v 25 letech a ani tehdy jsem to neudržel déle než jak dva měsíce. Nedokázal jsem si zvyknout na svojí vízáž a postupně jsem si svoje řídnoucí vlasy nechal narůst zpět.

Kdy jsem udělal finální a rozhodoující krok a smířil jsem se ze svojí pleší? Až ve 31 letech, ano až po více jak 10 letech boje s vypadáváním vlasů a zvětšující se pleší.

Tetování vlasů - pleš

Asi si dokážete představit jak moje vlasy vypadaly (pro lepší představu viz foto). Jednoduše strašne. Moje přehazovačka na horní straně hlavy byla šílená a opravdu to něšlo nijak maskovat.

Teď už vůbec nechápu, jak jsem mohl s takovouto podobou vůbec vyjít na věřejnost a držet tuto vizáž tak dlouho. Dokonce i kamarádi a rodina, řikali ať si hlavu oholím, ale ne. Já pořad radši honil svoje poslední tři vlasy a nedal si říct. Naštětí jsem již se odhodlal a jsem velmi spojený.

Ale zpátky k tetování vlasů…

Kdy je tetování vlasů vhodné?

Jestli si již holíte hlavu strojkem bez nástavce nebo břitvou, tak je pro Vás tetování na pleš vhodné. Tetování Vám vlastně vytvaruje ztracenou vlasovou linku a dodá pocit, že máte vlasy plné jen oholené nakrátko.

Tetování vlasů - maskování řídnoucí vlasy

Pro sebevědomí je to velký boost, jinak Vám samožejmě žádné vlasy nepřibydou.

Tetování hlavy může být využito také, když Vám řídnou delší vlasy, tak si můžete nechat zatetovat plešaté části. Opticky se Vám pak zvýši objem vlasů.

Tetování vlasů - maskování jizev

Další využítí je pro zamaskování jizev na hlavě. Tetování Vám zakryje jizvy ať už z úrazů hlavy nebo z techniky trasplantace vlasů FUT.

Kdy je tetování vlasů nevhodné?

Kromě takových drobností, jako je strach z jehli nebo algerie na na tetovací inkoust. Tetování vlasů je nevhodné, když nechcete vypadat jako z krátce holenými vlasy. Když proště máte pořád touhu udžovat delší vlasy. V tomto případě je pro Vás pravděpodobně vhodnější transplantace vlasů.

V čem tetování vlasů spočívá?

Využívá micro jehly, pro vytetování pigmentu na vaší pokožku.

Specialista na tuto techniku Vám vytetuje barvu přimo do póru na pleši a vytvoří efekt nakrátko oholených vlasů. Vaše male pattern baldness (mužská plešatost), tak zázračně zmizí. Vytetovaná linka opravdu udělá hodně. Vaše seběvědomí vyroste a co je ješte lepší, ostatní opravdu nepoznají, že nemáte vlasy.

Výhody tetování hlavy

Co je nevýhoda, může být i výhoda. Tetovaní hlavy je permanentní tzn. že se nemusíte se o „vlasy“ po proceduře starat.

Oproti transplantaci vlasů se nemusíte bát plešatých míst, protože tetování budete mít rovnoměrně po celé hlavě.

Výsledek je vidět ve velmi krátkém časovém úseku. Po tetování hlavy se specialistou, až zmizí zarudnutí, je vaše nová image viditelná. (nejedná se obvykle jen o jedno sezení, ale pro úplný výsledek je potřeba několik aplikací inkoustu).

Tipy jak docílit nejlepšího výsledku

Začněte s jemnějším odstínem. Ujistíte se jestli je tetování hlavy opravdu pro Vás vhodné a jste schopni s tím žít a zvyknout si na to. Při dálších aplikacích tetování vlasů můžete odstín ztmavit. Naopak to bohužel nejde.

Místo SMP zkuste trichopigmentaci, je to druh dočasného tetování, které vydží něco mezi 12-18 měsíci. Vyzkoušíte si nový look a přítom se nemusíte bát, že je to permanentní. Poté mužete přejí k trvalému tetování hlavy

Pri konzultaci se zaměřte na oblast vlasové linky a spánků. Proberete ze specialistou možnosti a vyberte nejlepší řešení. Když tento krok podceníte, můžete skončít s nevzhlednym výsledkem. Tyto dvě části budou ve výsledku nejvíc vidět a v podstatě na nich záleží celý úspěch operace.

Tetování vlasů - výsledek

Upravte svojí vlasovou linku náležitě svému věku. Když jste mladý můžete mít niží vlasovou linku, protože je to úmerný vašemu věku. Když však podstupujete procedoru ve starším věku, určitě volte vyšší variantu.

Vyberte si správného tetovácího specialistu. Udělejte si pořádná průzkum než se pro jednoho rozhodnete. Prověřte reference a snažte se získat fotky jeho práce. To je v podstatě nejdůležitější tip, který můžu dát. Protože není tetovací specialista jako tetovací specialista.

Určitě se nedívejte po nelevnější variantě. To je cesta ke špatnému výsledku. Radši si připlaťte za kvalitní práci.

Čemu se vyvarovat po proceduře tetování vlasů?

 1. Umývání hlavy – po tetovací prodecuře se musíte několik prvních dní vyvarovat jakéholiv vody na vaši pokožce hlavy.
 2. Pocení – pot je ješte horší než voda. Nejméně po dobu čtyř dnů po zákroku se vyvarujte jakékoliv aktivity u které byste se mohli zpotit.
 3. Plavání – samožřejmě samotná voda škodí, jak jsem zmínil v bodu jedna, ale ještě smíchaná s chlórem může napáchat velké škody a ovlivnit výsledek tetovaní vlasů.
 4. Opalování – během prvního měsíce po proceduře byste se měli vyvarovat slunci. Nevystavujte svoji čerstvě potetovanou hlavu slunečním paprskům.
 5. Holení – první týden se neholte holícím strojkem s bříty, ale použijte pouze elektrický strojek.

Rizika tetování hlavy

Pravěbodobně největší riziko je, že vaše tetování na hlavě vypadá nepřírozeně. Vlasová linka má špatný nepřirozený tvar nebo výsledná barva tetování vůbec neladí s vaší pletí. Ve většíně případu je moc tmavá a je velký rozdíl mezi barvou vaši pleti a pigmentací. Proto je velmi důležité vybrat zkušeného specialistu.

Je to permanentní. Stejné jak s normálním tetováním. když se vám nebude líbit výsledek, musíte se s tím smířít. Tetování samozřejmě časem vybledne, ale stopy po tetování tam budou vždycky pokud nezvolíte nějaké laserové řešení na odstranění, které ale taky není stoprocentní.

Když se bavím o slovu permanentí není to tak úplně pravda. Tetování bude časem blednout. Samotné tetování je permanentní je však citlivé na ostatní vlivy jako je sluneční záření. Jestli vystavujete pleš často slunci, tetování na to určitě bude reagovat a blednout. Bude nutné proto tetování vlasů obnovovat.

Samožřejmě tetování vlasů bolí. Je to zásah do pokožky a každá rána bolí. Pokud tedy máte práh bolesti nízký, tak tetování nebude úplně Váš šálek čaje. Samožřejmě neumřete, ale tetování není úplně příjmený zážitek. Ostatně jako každé jiné tetování na těle.

Nejčastější vedlejší účinky tetování vlasů

 • Oteklé lymfatické uzliny – vedlější účinek spojen i s bežným tetováním
 • Zčervenání pokožky – viditelmé po každém zákroku. Vyprchá během týdne
 • Svědění pokožky – spojené s uzdravováním potetované pokožky
 • Moc veliké tečky – je to opět spojené s rozdrážděním pokožky po zákroku, obvykle zmizí po 5 až 10 dnech
 • Tečky jsou nevýrazné – někteří klienti jsou naopak nespokojeni s nevýrazným výsledkem zákroku. Výraznějsí výsledek jse docílen větsím počtem sezení se specialistou. Je lepší začít s méně výrazným tetováním než naopak
 • Pigmentace se obravuje na modro – toto je většou spojené se špatnou prací specialisti. Pigment aplikuje příliš hluboko a ten se poté prolomí a vytvoří modrou tečku. Určitě se vyhýbejte klik se špatnou pověstí.

Kolik sezení se specilistou je potřeba?

Záleží na stupni vaši plešatosti (tuto stupnici pokryju v nějakém dalším článku). Když jste kompletně plešatý, tak bude samožrejmě potřeba více zásahu specialistou, než když jenom potřebujete zamaskovat kouty. Obvykle se provádá 2 až 3 sezení s tetovacím specialistou.

Je poznat, že mám tetování vlasů?

Bystré oko samožřejmě pozná, že něco není uplně, tak jak má, ale většina lidí nepozná jestli jste jenom ostříhaný strojkem nebo máte tetované vlasy. Zákrok může být velmi reálný.

Samozřejmě záleží na kvalitě a zkušenostech specialisty. Tady není místo, kde byste měli šetřit. Jde Vám přece o vzhled?! Vybírejte proto pečlivě a že máte vytetované vlasy nikdo nepozná.

Už nemusíte chodit s čepicemi na hlavě a zakrývat svojí pleš.

Starost, která byla spojená s tím, že někoho pohoršíte svojí pleší je pryč (samozřejmě za předpokladu, že to vůbec někdo v okolí řeší).

Můžete přestat používat přípravky, které jste používáli na zamaskování pleši. Mýslím tím hlavně různé umělé prášky na vlasy, takže ušetříte za denní údržbu vašich vlasů.

Cena tetování vlasů

Záleží jak velká oblast vaši hlavy bude potetována a na počtu sezení k dosažení Vám požadovaného výsledku. Čím větší plocha bude tetována, tím větsí bude cena za proceduru. Na českých stránkách píšou cenu od 5000 Kč, V zahraníčí jsem našel cenu od 10000 Kč. Horní limit je někde kolem 100 000 Kč. Počítejte, že cena bude spíš v horní hranici. Nejedná se o nejlevnější proceduru, ale kdýž bychom to porovnali s transplantací vlasů, tak je to pořád velmi dobré.

Péče o pleš po proceduře

V podstatě se toho moc nezmění. Kde Vám vlasy ješt zůstaly. tak použijete holící strojek bez nástavce a přejedete odrostlá místa.

Samozřejmě nechat si vlasy narůst delší po aplikaci tetování nepřipadá v úvahu, protože by to hned bylo poznat.

Lze tetování vlasů odstranit?

Může se stát, že váš výsledek je špatný a vy nejste spokojeni. Tetování hlavy lze stejně jako běžné tetování nechat odstarnit laserem. Není to ideální řešení, ale tahle možnos tady je. Tetování chcete třeba odstranit i v rámci stárnutí. V mládí je vlasová linka jiná než ve stáří, barva vlasů se také měni, takže jsou s věkem potřeba změny u tetování hlavy.

Zdroje:

Osobní pohled na tetování vlasů

Jako hrdej plešoun samozřejmě neuznávám jakékoliv hízdění zářící pleše … ale když by mě někdo dal nůž nakrk a já bych se musel rozhodnout pro nějakou úpravu vlasů. Pravděpodobně bych zvolil tetování vlasů.

Musím uznat, že se technika tetování vyvinula natolik, že tetování není poznat. Znovuvytvořená vlasová linka je pro seběvědomí obrovský doping a to každý muž potřebuje. Nikdo nechce zaraženého chudáka. Proto jestli si stále nemůžete na svojí krásnou pleš zvyknout a rádi byste s tím něco udělali a nechcete se pouště do nejisté vlasové transplantace. Zvolte scalp micropigmentaion (tetování vlasů).

Sledujte moji cestu k Hrdému plešounovi na mém Youtube kanále.

Máte za sebou proceduru tetování vlasů? Podělte se s námi s vašimi tipy v komentárích! Článek budu doplňovat na základě vašich referencí.

3 komentáře u „Tetování vlasů (2021 aktualizace)“

Napsat komentář