Jak si oholit hlavu (tipy a podrobný návod)

Konečne se člověk rozhodne. Malý krok pro lidstvo, ale velký pro sebevědomí človeka. Vlasy už nejsou, co bývaly. Pleš na nás kouká ze všech koutů. Je tedy čas si oholit hlavu, ale jak si oholit hlavu nejlépe? Návod je samožrejmě i pro ty, kteří vlasy stále mají, ale chtějí si oholit hlavu v rámci pohodlí a zkoušky nové image :). Zde je několik tipů z mých vlastních úspěchů a neúspěchů pří holení mé pleše. Přídám také rady ze světa internetu.

Jak si oholit hlavu?

Hlavně bez stresu. Jestli jste vypadali dobře s vlasama budete vypadat dobře i bez vlasů. Jestli jste vypadali blbě s vlasama, tak bez vlasů to určitě horší nebude. 🙂

Pleš je realná věc. Muží s tím bojují všude na světě a rozhodně se není za co stydět. Nejúčinější řešení na plešatost je si hlavu oholit a být seběvědomí se svojí novou vyzáží. Baldeni.cz bude vždy na Vaši straně.

Ze své vlastní zkušenosti vím, že nikdo kromě Vás změnu neřeší (opravdu ani vaše oblíbená prodavačka u které se ráno nakupujete rohlíky :))

Pokud jste líní číst, můžete se podívat na super krátké video o mém procesu holení hlavy na mém Youtube kanále Hrdý plešoun!:)

Jak často si oholit hlavu?

Tohle je velmi subjektivní téma každý preferuje něco jiného a každému rostou vlasy jinak rychle. Někdo se holí každý den, někdo jednou za týden.

Já osobně preferuju frekvenci, každý druhý den. Líbí se mi když mám hlavu oholenou do hladka a případám si po více dnech s klasickou podkovou na hlavě velmi nezvhledný, proto se holím pravidelně.

Jak si oholit hlavu - hlava před holením
Pleš asi po 4 dnech bez holení

Kdybyste nechali hlavu zarůst trochu déle, je dobré před každým holením břitvou, také nejdříve hlavu přejet strojkem bez nástavce. Oholit si hlavu v takovémto případě rovnou břitvou je velmi nepohodlné.

Někdo samozřejmě nechává holení na holičovi. Chodit do Barber shopu je samozřejmě taky možnost, ale jestli si chcete udržovat hladkou pleš museli byste tam chodit velmi často a to by se velmi prodražilo.

Jedna z velkých výhod mít pleš je právě, že člověk velmi ušetří za chození do Barber shopů, takže pro chudší nebo lépe řečeno spořivější část obyvatelstva (jako jsem já) postupujte podle návodu níže.

Produkty, které jsou potřeba pro oholení hlavy

Holící strojek - Ikona

Já se zaměrím jen na kompletní oholení hlavy do hladka. To znamená za použítí holícího strojku s břitvou, protože to je daleko komplikovanější postup. Jestli hlavu berete jenom strojkem s nástavcem, tak tam není uplně moc co řešit. Objedete hlavu ze všech stran. Zkontrolujete pomocí zrcátka vynechaná místa, doladíte, osprchujete se a je hotovo. Jednoduchý jak facka.

Oholit si hlavu břitvou nebo holícím strojkem s břity už není taková sranda a je potřeba trochu umění a zkušeností.

Holící strojek s břitvou - Ikona

Moje holící produktové kombo se sládá ze strojku Gillete Fusion Proshield (affilate odkaz na Alzu), holícího gelu – Gillete Skinguard Sensitive (affilata odkaz na Alzu), Morgans Cooling scalp TreatmentBalzám po holení a Bald head butter od Baldcafe – máslo na výživu mojí plešky. V holení jsem nováček, tak je možné, že jednotlivé produkty budu ještě obměňovat a ladit. Roční rozpočet na produkty pro oholení hlavy můžete zjistit v tomto článku: Kolik stojí holení hlavy

Vytvářím produkt pro plešouny. Sleduj celou cestu na mém Youtube kanále – Hrdý plešoun!

Jednotlivé kroky mého postupu oholení hlavy

Teplá voda - Ikona
Jak si oholit hlavu - pozor na pihy
Pozor pihy na pleši

Nejdříve si navlhčím hlavu teplou vodou, můžete použít teplý ručník nebo se jednoduše, když holíte hlavu, osprchujete teplou vodou. Toto slouží k otevřění pórů na hlavě a pokožka je lépe připravena na holící proces

Jeden mezikrok. Předtím než nanesete pěnu. Zkontolujete jestli máte na hlavě, pihy nebo větší výstupky. Určitě se pří následném holení snažte vyvarovat jejich podráždění a pořezání. Břitvou se snažte projet kolem, ne přes ně.

Pěna na holení - Ikona

Nanesu holící gel nebo pěnu na hlavu. Snažím se nanést rovnoměrně po celé pokožce hlavy, nezapoměnte na místa za ušíma a na krku. Po nanesení vždycky chvilku počkám než začnu samotné holení.

Růst vlasů - Ikona
Jak si oholit hlavu - holení po směru růstu vlasů
Holení po směru růstu vlasů

Hlavu si nejdříve oholím po směru růstu vlasů. Nejdříve holím jednu stranu a postupuju přes zadní část až k druhé straně. Břitvu oplachuju velmi často, aby se zbytečne nehromadily vlasy a pěna. Kolem uší postupuji velmi opatrěně protože je tam pokožka citlivější. Nakonec přejedu hořejšek hlavy. Zde je holení nejjednoduší, protože už tam skoro žádné vlasy nejsou. Nezapomeňte akorát na neposedy, které mají tendenci trčet z krásně hladké pleše.

Obvyklý směr růstu vlasů

Jak si oholit hlavu - Typický směr růstu vlasů u člověka
Jak si oholit hlavu - holení proti růstu vlasů
Holení proti směru růstu vlasů

Nanesu novou jemnější vrstvu pěny a oholím si hlavu ješte proti směru růstu vlasů. Oholená hlava je pak úplně do hladka. Holit se proti růstu vlasu není uplně pohodlé a trochu to „dře“ není to hladné jako po růstu. Každopadně při troše tréninku si na to člověk zvykne. Postupuju stejně jako při předchozím kroku akorát navíc držím v ruce druhé zrcátko a konroluju jestli jsem nevynechal, kam nevidím, nějaké místo.

Hlavu si opláchnu od zbylé pěny a ješte jedou zkontroluju jestli někde není nějaké neoholené místo.

Jak jsem zmínil na začátku holení proti směru růstu vlasů zaručí hladčí výsledek. Jestli však máte velmi citilivou pokožku, budete muset možná tento krok vynechat.

Studená voda - Ikona

Hlavu opláchnu studenou vodou, tento krok slouží k zatažení poru. Mohu použít i navhlčený ručník. Hlavu si vlhčím studenout vodou ještě před nanesením uklidňujícího balsámu nebo másla na pleš. Studená voda vás taky pěkně probere.

Balsám na holení - Ikona

Když je hlava oholená, nanesu balsám proti podráždění pokožky. Pleš je přeci jenom citlivé místo, takže ji je dobré ochránit po každém holení.

Jak si oholit hlavu - oholena hlava vysledek
Výsledek – čerstvě oholená hlava

Před spaním ještě přidám máslo na pleš. Které dodá pleši dostatečné živiny a zabrání, aby byla suchá. Ať chceme nebo nechceme, pleš taky potřebuje řádnou péči a musíme ji pěkně opečovávat. A máme hotovo.

Jaký čas si hlavu holit?

Jak sem zmínil frekvence holení je individuální záležitost. Někomu holení hlavy není moc příjemné, tak se snaží interval mezi jednotlivými holeními zvětšit. Někdo třeba nechává všechno na holičovi a chodí pravidelně do barber shopu.

Nicméně v tomto kroku bych se chtěl zaměřit na specifický čas, kdy si holit hlavu.

Osobně volím holení večer, ne uplně před spaním, řekněme 8 – 9 večer. Jak sem zmínil. Oholená hlava může být lehce podrážděná, proto se radší oholím večer, protože se pokožka přes noc trochu uklidní a ráno vypadá líp.

Nevýhodou je samozřejmě, že druhý den už hlava není uplně hladká jak po čerstvém oholení. Opět zaleží jak rychle Vám vlasy rostou. V mém případě je hlava pořád v dobrém stavu (aspoň fyzicky :)).

Nejpraktičtější je pravděbodobně holení při ranní sprše. Přidáte to akorát do své ranní rutiny. Hlavu budete mít celý den perfektné hladkou a ztratíte nejméně času. Jak sem však zmínil je dobré zvolit ranní čas pro holení, když už jste si při samoholení jištější a vaše pokožka nebývá tolik podrážděná.

Jak dlouho trvá si oholit hlavu?

Dálší důlležitá otázka. Zkušeným to trvá pár minut, méné zkušeným desítky minut.

Na začátku mé plešaté cesty jsem v koupelně trávil velké množství času. Člověk na holení prostě není zvyklý a všechno trvá pěkně dlouho. S každou další oholenou hlavu je však proces kratší a holení probíhá pohodlněji. Řekl bych, že teď mi to trvá tak kolem 15 minut.

Určitě bych se chtěl dostat aspoň k deseti minutám. Času není nikdy dost, proto je dobré se s holením moc nezdržovat.

Nejdřív sprcha a pak holení nebo naopak?

Ideální postup je si holit hlavu ve sprše. Ztratíte nejméně času a zabijete dvě mouchy jednou ranou. Mytí a holení.

Ze sprchy, pak už vycházíte jako nový muž. Nevýhodou je, že pravděpodobně nevydíte do zrcadla, takže se musí řídit jenom svou intuicí. Pro zkušené plešouny, žádný problém.

Další postup je nejdřív sprcha a pak holení. V tomto případě je pokožka hlavy lépe připravená na samotná akt holení a to pak probíhá pohodlněji. Nevýhodou je všudy přítomná pěna na holení, která se dokáže dostat ne všechny možná i nemožná místa. Musíte jsi dát velký pozor, že se ji všude zbavíte.

Opačný postup, který využívám já. Je, že si nejdříve oholíte hlavu a pak jdete do sprchy nebo vany. Můžete pohodlně využít zrcadlo, oholíte se nejlépe a do hladka a vše pak smijete ve sprše. Trvá to dýl, ale za to máte jistotu krásné hladké plešky.

Tipy jak zabránit podrážděné pokožce po holení

Jedno z největších zel je podřážděná a krvavá pokožka na hlavě. Nikdo nechce vyjít na veřejnost červený jak rajče. Niže několik tipů, jak se podřáždění vyvarovat.

 • Používejte pouze ostré břity. Měňte pravidelně (já měním po 5-6 holení)
 • porádně zkontolujte všechny pihy a výstupky na pleši. Pří holení se jim vyhýbejte
 • použíjte teplý ručník nebo horkou vodu a naneste na pokožku hlavy před holením. Pokožka je lépe připravená a poté lépe snaší břit holícího strojku
 • používejte kvalitní produkty. Jednoduché pravidlo, ale pravdivé. Kvalitní pěna na holení, kvalitní holíci strojek s břitvou a kvalitní balsám poholení opravdu dělají velký rozdíl. (bonus produkt máslo na pleš)
 • Hlavně, když jste ještě plěšoun začátečník a holení ještě není přirozené. Buďte trpělivý a postupujte pomalu a jistě. Nechte břit lehce klouzat po pokožce a vyvarujte se rychlým nepravidelným trhaným pohybům (nejdřív je trénink potom, ženy a šou)

Na která místa na hlavě se nejvíce zaměřit?

Jak už zmiňuji již po několikáté určitě si dejte pozor na každou pihu, bradavici, výstupek, který máte na hlavě. Za prvé není radno si tyto nedokonalosti dráždit a za druhé když už se do nich říznete, tak to krvácí pěkne dlouho.

Nezapomínejte důkladně přejet pravou a levou stranu na zadní části hlavy. Velmi často tam zůstávají neoholené fleky.

Velmi citilivá pokožka a horší přístup je také k části kolem uší. Jednou rukou si ucho sklopte a poté dokola přejeďte holícím strojkem.

Oblast spánků je lehce promáčklá (v mém případě). Určitě si na tuto část dejte pozor a počítejte s tím. Důkladně oholte strojkem, pak by vás tam ty delší vlasy štvaly.

Samotnou kapitolou je pleš tedy horní část hlavy. Snadnost holení totiž dokáže zmást. Občas mám tendeci si pleš přejet několika rychlímy pohyby a považuji to za vyřízené. Pak se však ukáže že to málo, co mi na hlavě zbylo taky dokáže být delší než zbytek a oholení je nedokonalé. Proto pleši věnujte stejnou pěči jako zbytku hlavy, tedy stranám a zadní části hlavy, kde máte nejvíc vlasů.

Ještě pár tipů z internetu!

Prohledal jsem články a videa na internetu, jestli najdu ještě nejaké rady. Níže je seznam toho, co sem objevil. Nakonci uvedu i zdroje odkud jsem čerpal, tak jestli chcete podrobnější info, tak můžete využít odkazy pod tipama.

 1. Oholte si hlavu až po sprše vlasy jsou pak nejjemnější a přípravené na holení
 2. Mějte v koupelně velké zrdcadlo a dobré světlo. Když na svoji hlavu vidíte určitě se oholíte lépe
 3. Udržujte svoji pokožku extra hydratovanou. Použije arganový a tea tree oil. Přihlédněte, také na počasí v zimě je pokožka sušší, tak je potřeba větší péče.
 4. Neholte si hlavu po dni na sluníčku. I když máte málo vlasů, pořád brání opálení, takže byste měli jinou barvu plešky a zbylé části obličeje.
 5. Použivějte opalovací krém na dení bázi. Pleš je velmi citilivá na spálení. Nepodceňujte proto ocharnu před sluníčkem. Používejte trochu opalovacího krému každý den. Zářívá červené pleška není úplně sexy.
 6. Použijte teplé holící mýdlo nebo pěnu. Jestli používáte holící sadu s kartáčem. Nejprve navhlčte kartáč teplou vodou a pak teprve naneste mýdlo. Jak jsem již zmínil, teplá voda rozevírá póry a holení je pak příjemnější.
 7. Nezapomínejte si oholit Váš krk. Snadno se zapomína na neposedné vlasy na krku, tak nedělejte stejnou chybu.
 8. Jestli máte vousy, nezapomínejte na přechod mezi pleší a vousama. Použíjte holící strojek s nástavcem a upravte přechod do ztracena. Od horní části uší (bez nástavce – končí vaše pleš) až po spodní část uší (vaše délká vousů)
 9. Když si utíráte pleš po holení ručníkem. Nedrbejte, ale jemně pokládejte na pleš. Zabráníte podráždění.

Zdroje:

… a ještě video od Gillete na Youtube:

Pár slov závěrem

Mít pleš ještě neznamená konec světa. Hlavu vzhůru a skočte do světa se seběvědomím. Pocit svobody, který život bez neustálé starosti o to jestli si někdo všimne mých prosvítajících vlasů nebo utrácení za miliony přípravků proti vypadávání vlasů (které stejně nefungují), stojí za to.

Péče o pleš je radost. Po prvních nervozních pokusech o to jak si správně oholit hlavu, se z toho stane krásná rutina, která vás bude bavit. Každý den bude mít krásný čistý vzhled a věrte mi vaší blízcí a kamarádí budou rádi za vás.

Není důležité to co je na hlavě, ale jak to máme srovnané v hlavě. Sebebědomí muž s krásnou pleší je stokrát lepší než nervozní muž s přehazovačkou.

Když jsem si poprvé oholil hlavu, tak jediné, co mi problesklo hlavou bylo, proč už jsem to neudělal o pár let dřív

Samozřejmě je to nezvyk, ale každným dnem se pleš stává mojí součástí a nakonec to člověk přestane řešit uplně.

Nejdůležitější fakt je, že to opravdu kromě Vás nikdo neřeší. Ti co Vás vidí poprvé, tak Vás s vlasama neznají, takže nemůžou porovnávat. Vaši kamarádi se zvyknout za 5 vtěřin a pak se vrátí ke svým problémům.

Budou si z Vás lidi dělat srandu? Samozřejmě! Ale to je přece normální. Nemusíte být plešatej, ale třeba malej, velkej, tlustej, hubenej. Vždycky se něco najde. To je život a je jenom na nás jak se s tím vyrovnáme.

Tak jen do toho a oholte si hlavu!

Máte některé dalsí tipy Jak si nejlépe oholit hlavu? Zanechte komentář níže, využijte kontaktní formulář nebo my napište mail přímo na email: info@baldeni.cz, Článek budu pravidelně doplňovat.